Nie odpoczniesz od obsesji

Walka o siebie. Z samą sobą

Przyjdę, gdy zaśniesz” (https://www.taniaksiazka.pl/przyjde-gdy-zasniesz-agnieszka-lingas-loniewska-p-1526353.html) to najnowsza propozycja czytelnicza od Agnieszki Lingas-Łoniewskiej. W tej odsłonie rzadko możemy podziwiać pisarkę, ponieważ o wiele częściej niż po thriller psychologiczny sięga po tematy związane z romansem lub szeroko pojętym obyczajem. W tej książce oczywiście ich nie zabraknie, jednak skupimy się na zupełnie innych aspektach relacji międzyludzkich. Tych toksycznych, wysysających z człowieka chęć do życia, stawiających pytania o zasadność trwania w danej relacji. To swoista przestroga, by zawsze obserwować nawet najmniejsze odchylenia w zachowaniu partnera. I nie powielać błędów, które wynosi się z rodzinnego domu.

Iga właśnie rozpoczęła studia i wreszcie wyprowadziła się z domu, w którym nie czuła się komfortowo. Jej ojciec, despota i zazdrośnik, owinął sobie wokół palca jej macochę, która potulnie wykonywała jego polecenia. W domu został jej młodszy, przyrodni brat, Sławek, który z pewnością nie wyniesie z tego właściwych wzorców. W wyniku nieszczęśliwego wypadku ginie macocha Igi, a ta, wiedziona poczuciem obowiązku powraca do wrocławskiego mieszkania i przejmuje opiekę nad bratem. Ojciec ucieka w pracę, Sławek w uzależnienia. Praktycznie znikąd nie chce nadejść pomoc, nie wiadomo co zrobić.

Cudotwórca – manipulator

Na horyzoncie pojawia się światełko nadziei. To Szczepan, nauczyciel Sławka, który potrafi do niego właściwie przemówić. W wyniku rożnych splotów okoliczności Iga również zacznie spędzać z nim dużo czasu. Ich relacja jest początkowo wyłącznie przyjacielska, jednak im bardziej Iga ufa Szczepanowi, tym silniej stwierdza, że powinni być razem. Nie zauważy kiedy zacznie powielać schematy, w które popadały kobiety jej ojca. Stanie się manipulowaną, bezwolną istotą, która będzie uważała, że tak trzeba. Że należy jej się taka kara od życia.

Szczepan nie będzie pozwalał Idze na nic, co nie będzie mu się podobało. Tak naprawdę nie kocha dziewczyny, a chce za jej pomocą osiągnąć coś, czego nigdy nie miał i skrycie pragnął – pełną rodzinę. Kiedy bohaterka wreszcie zdobędzie się na to, by spróbować odejść zostanie zatrzymana tym, że Szczepan zna wszystkie jej tajemnice. Mimo to, po pewnym czasie, ucieknie, chociaż będzie się bała. Doskonale wie, że to nie jest koniec, że Szczepan nie odpuści. Przyjdzie po nią, zapewne wtedy, gdy najmniej będzie się tego spodziewała. Podejrzewa, że w nocy, bo wtedy jest najbardziej bezbronna. Postanawia nie spać kilka nocy, by przetestować tę teorię.