Uważaj, czego sobie życzysz

Pułapka od życia

Przyjdę, gdy zaśniesz ze strony www.taniaksiazka.pl to nowa powieść od Agnieszki Lingas-Łoniewskiej, która zabiera nas w świat obsesyjnych zachowań, manipulacji i paranoi, która jest związana z brakiem stabilizacji, zwłaszcza ze względu na strach i deprawację snu. Pozornie prosta historia obyczajowa przeradza się w serię sytuacji zagrażających nie tylko naszemu zdrowiu, ale też zdrowiu naszych bliskich. Nikt nie chce uwierzyć głównej bohaterce, mimo iż to właśnie ona ma rację.

Macocha Igi właśnie zmarła. Dziewczyna stara się pomóc ojcu, który kompletnie nie wie, jak sobie poradzić, oraz młodszemu, przyrodniemu bratu, który reaguje na sytuację w niezwykle buntowniczy sposób. Bohaterka niespecjalnie ciepło wspomina dom rodzinny. Każda kobieta, z którą był związany jej ojciec stawała się bezbronną, wykonującą polecenia kurą domową. Iga obiecała sobie, że nigdy taka nie będzie. Splot wydarzeń, do którego w większości doprowadziło zachowanie brata, Sławka, stawia na jej drodze czterdziestoletniego nauczyciela, Szczepana. Między tą dwójką bardzo szybko rodzi się przywiązanie, które prowadzi do bardziej poważnej relacji.

Z jednego bagna w kolejne


Iga nie wierzy już we własne możliwości. By pomóc ojcu rzuciła studia. Znajomi zaczęli znikać z jej życia, beztroska ustąpiła miejsca prozie życia. Szczepan był odskocznią, ostoją w poradzeniu sobie z kompleksami i złym samopoczuciem. Miał taką łatwość w nawiązywaniu rozmowy, pocieszaniu, zawsze wiedział, co należy zrobić i powiedzieć. Dziewczyna bardzo szybko zaczyna mu ufać Ich związek przeradza się w serię niedomówień i półsłówek, w których Iga powiela stereotypy kobiet jej ojca. Bezwolna, jest całkowicie zdana na łaskę Szczepana. A on z premedytacją to wykorzystuje.

Historia tej pary jest o tyle przerażająca, że po podjęciu decyzji o odejściu od partnera to Iga staje w ogniu krytyki. Nikt nie bierze jej słów na poważnie, każdy bagatelizuje jej doniesienia o rzekomej obsesji. W dodatku Szczepan jest teraz bogatszy o wszystko, z czego dziewczyna się zwierzała i ma zamiar wykorzystać tę wiedzę co do joty. Pozbawiona wsparcia i szansy ucieczki bohaterka staje na skraju załamania. Kiedy podejmie ostateczną próbę ratowania się przed chorobliwie zazdrosnym partnerem będzie już w schyłku sił psychicznych. W dodatku zacznie pozbawiać się snu. Szczepan obiecywał jej niejednokrotnie, że właśnie wtedy po nią przyjdzie, kiedy będzie zmęczona i bezbronna. Bohaterka zdaje sobie sprawę z tego, że to zrobi. Pytanie tylko kiedy.